Kazım Demirel

Demireller Grup firmalarının kurucusu Kazım Demirel, toplam 12 çocuklu bir ailenin 4. çocuğu olarak 1930 yılında o zamanlar Konya-Ereğli’ye bağlı olan Ayrancı Nahiyesi’nin Hüyükburun köyünde dünyaya geldi.

Kaynakların ve tarımda makineleşmenın kısıtlı, iş gücünün bol, ucuz ve fazlası ile gerekli olduğu o dönemde çocukluğu her köylü çocuğu gibi ailesine yardım ederek çiftçilik ve hayvancılık yapmakla geçti. Köyde yaşam şartları ancak ilkokulu bitirmesine izin verdi. Ayrancı’daki ilkokul eğitiminden sonra eğitimine devam edemedi.

1948 yılında evlendi ve akabinde askere gitti. Askerlik öncesi ve sonrasında gençlik yılları 2. Dünya Savaşının ülkede neden olduğu ekonomik zorluklarla ve aile ekonomisine katkıda bulunma amacıyla mücadeleyle geçti. Ancak, köy ve çiftçilik hayatının zorlukları onu yıldıramadı ve köy dışına çıkmak için fırsat kolladı. Bu fırsat; o günler için bölgeye bolluk getiren Ayrancı barajının yapımı, hurdalarının alım-satımı şeklinde olmuştur. Ortağı ile hem bu hurdaların alım satımını yaptı hem de hurdaların içinden çıkan akaryakıt pompaları ile yeni bir iş koluna girdi. 1958-1961 yılları arasında kardeşleri ile 3 ayrı noktada (Ereğli, Ayrancı, Yolçatı) akaryakıt istasyonları açarak, iş hayatına başladı.

Bu dönem, kişisel hayatında da önemli bir dönüm noktası olmuş ve o güne kadar köyde devam ettirdiği aile yaşamını, erkek kardeşleri ile birlikte Ereğli’ye taşımıştır (1958)

Ereğli’deki onu bekleyen zorlukların üstesinden sonsuz azmi, çalışkanlığı, iyi niyeti ve zekâsı ile kısa sürede gelmesini bilerek kendini Ereğli ve çevresinde iş hayatında kabul ettirmeyi başardı. İlerleyen yıllarda yola tek başına devam etmeye karar vererek, Ereğli ve Yolçatı istasyonları ile akaryakıt istasyonculuğuna devam etti.

Köyde doğan ilkinden (1952) sonra diğer 5 çocuğu Ereğli’de dünyaya gelmişti. Aile geçimini sağlamak için çıktığı yolda, sadece ilkokulda okuyabilmişti ama bu durum evlatlarının okuması için fedakârlık yapmayacağı anlamına gelmemiştir. Onların okuyabilmesi için her türlü şartı zorlamıştır.

Okul hayatı kısa sürmüş, ama zekasıyla kendini geliştirmiş genç işadamı, Ereğli’nin Kazım ağası, girişimcilikte de sınırları zorlayarak hem ailesine hem çevresine hem de Ereğli’ye ilkleri yaşatmıştır.

Başarılı iş hayatında, yeri geldiğinde başkalarının Kazım ağası; yeri geldiğinde istasyonunun pompacısı; yeri geldiğinde tankerinin şoförü olmuştur. 1978-80 dönemindeki akaryakıt yokluk zamanlarında tüm makul fiyattan akaryakıt bularak, Ereğli’nin akaryakıtsız kalmamasını sağlamıştır.

Son zamanlarında (1978) ise tüm Türkiye’nin gözde meyve suyu firması ERSU’yu satın alarak iş hayatında finali yapmıştır.

1981 yılı mayıs ayında yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek hayata gözlerini yummuştur. Cenazesi 7 Mayıs günü Ereğli’de toprağa verilmiş, geriyeyse bir eş, 6 evlat ve onu seven yakınları bırakmıştır.

Markalarımız

Demireller çatısı altında bulunan markalarımız.